" Jak być lepszym rodzicem" rekolekcje dla małżeństw

W dniach 17-19.02 w Domu Rekolekcyjnym w Siedlanowie odbyły się rekolekcje – warsztaty dla małżeństw , które poprowadzili Państwo Anna i Janusz Wardak. Uczestniczyło w nich 7 małżeństw nie tylko z naszej siedleckiej diecezji. Temat jaki został poruszony na spotkaniu ” Jak być lepszym rodzicem”.

 

Relacja uczestnika rekolekcji:

„W dniach 17-19.02 razem z żoną i sześcioma innymi małżeństwami uczestniczyłem w warsztatach pt. „Zostań lepszym rodzicem” prowadzonych przez państwa Annę i Janusza Wardaków w domu rekolekcyjnym w Siedlanowie. Wyjeżdżając na rekolekcje towarzyszyła mi myśl o pewnym paradoksie wychowania dzieci. W życiu, żeby zostać lekarzem, nauczycielem, czy w zasadzie wykonywać dowolny zawód, należy odbyć studia, ukończyć szkolenia, zdać egzaminy. Żeby zostać rodzicem, formalnie nie trzeba zrobić nic. A jak okazało się na warsztatach, zakres wiedzy jaki warto posiąść będąc w roli rodzica jest ogromny.
 
Warsztaty rozpoczęliśmy w piątek wieczorem od Mszy świętej i spotkania wprowadzającego. Zanim prowadzący przedstawili plan spotkania, zaprosili nas, uczestników, do opowiedzenia o krótko o sobie, swoich rodzinach i oczekiwaniach z jakimi przyjechaliśmy na warsztaty. Po wysłuchaniu wszystkich państwo Wardakowie postanowili częściowo zmodyfikować plan spotkania, w taki sposób, żeby treści były bardziej dopasowane do zebranej grupy. Świetnie!
 
W sobotę działo się. Przez cały dzień czekały nas 3 bloki wykładów oraz kilka ćwiczeń. Zaczęliśmy od kazusa, czyli spotkania na którym analizowaliśmy teoretyczną historię pewnej rodziny, w której oczywiście można było znaleźć mechanizmy działające w naszych rodzinach. Dalej podczas wykładów prowadzący poruszyli szeroki zakres tematów, m.in: komunikację, tworzenie autorytetu, przekazywanie wartości, wpływ mediów na rozwój dziecka, relacje między rodzeństwem i wiele innych. Z każdą chwilą zajęć byłem pod coraz większym wrażeniem jak prowadzący dzielą się swoją olbrzymią wiedzą w sposób bardzo przystępny i zrozumiały. Wiedzą oraz doświadczeniem, w końcu państwo Wardakowie są rodzicami dziesiątki dzieci. 
 
Podczas zajęć dla rodziców, była również zorganizowana opieka nad dziećmi, żebyśmy mogli czerpać treści bez rozproszeń. Wykłady były poprzedzielane przerwami na spacer, kawę czy posiłki. Przy posiłkach, przy luźniejszych rozmowach prowadzący odpowiadali na wszystkie pytania i służyli radą. Warto wspomnieć, że posiłki w domu rekolekcyjnym w Siedlanowie, są pyszne i domowe! Wśród najmłodszych, podczas przerw największą furorę robił ekspres do kawy, który ferował również spienione mleko 😉
 
Dzień zakończyliśmy Mszą świętą oraz adoracją z możliwością spowiedzi. Przychodząc do pokoju, po zakończeniu programu dnia, razem z żoną mieliśmy ochotę jeszcze posłuchać jednego wykładu – tak dobrze słucha się prowadzących.
 
W niedzielę z rana odbyliśmy jeszcze jeden wykład i odbyliśmy ćwiczenie w parach na zakończenie warsztatów. Polegało ono na stworzeniu konkretnego planu „co dalej” – zaplanowanie trzech kroków, do wdrożenia od zaraz, żeby zdobytą wiedzę przekuć w praktykę. Cały intensywny weekend zakończyliśmy Mszą świętą.
 
Z Siedlanowa wyjechaliśmy podbudowani, pełni zapału i chęci do działania oraz dalszego rozwoju nas jako rodziców. Naszym zdaniem, te warsztaty są warte, żeby przyjechać na nie nawet z drugiego końca Polski!”
 
                                                                                                                                                                                                                                                             Marcin
 
 
” Wspaniałe rekolekcje. Rzeczowo, bardzo zwięźle i na temat. Państwo Wardakowie wiedzą o czym mówią, warto posłuchać, wziąć naukę i wdrożyć.
Sam Dom Rekolekcyjny – bardzo miła obsługa, dobre jedzenie, piękny pokój z łazienką. Ksiądz Grzegorz Koc też bardzo pouczające kazania, empatyczny. Z całego serca polecam”
 
                                                                                                                                                                                                                                                               Anna