" W poszukiwaniu utraconego sensu życia".

W dniach 20-22.01.2023 zapraszamy do Domu rekolekcyjnego w Siedlanowie gdzie odbedą sie rekolekcje dla osób dorosłych, które „utraciły sens życia” w dzisiejszym jakże trudnym czasie. Rekolekcje poprowadzi ks. Marcin Bider.

Niektóre osoby wierzące cyklicznie przeżywają kryzysy wiary. Tymczasem jedną z cech dojrzałej duchowo osobowości jest umiejętność wytrwałego i systematycznego pokonywania oraz rozwiązywania problemów związanych z kryzysami wiary. Zatem kryzys wiary, a może jakby napisał święty Jan od Krzyża, noc wiary „niejedno ma imię”, a przejawia się między innymi w tym, że wierzący nie rozumie, tego co się dzieje w jego życiu. Bardzo często w kryzysie odpowiedź wiary nie obejmuje ważnych, nurtujących człowieka spraw, nie dostarczając mu adekwatnej odpowiedzi na stawiane pytania. Wierzący odczuwają kryzys wiary, który przejawia się między innymi w braku „doświadczenia Boga”. Zdarza się również, że wierzący nie „odczuwają” Boga i wpadają w przerażenie. W rzeczywistości nie chodzi o brak wiary, ale o wiarę zbudowaną na założeniu, że Boga ciągle należy „odczuwać”. Zatem problematyka związana z utartą wiary i kryzysami religijnymi może mieć wiele odsłon. Aby wiara właściwie rozwijała się, potrzebuje rozwiązywania kryzysów religijnych. Jeśli tak się nie stanie, kryzys może się pogłębiać, a człowiek może wejść w chroniczne utrapienie. Czy wiara może oddalać człowieka od Boga? Okazuje się, że tak, ponieważ niedojrzała i niezdrowo przeżywana religijność często wyrządza wiele szkód. Zdarza się, że osoby niedojrzałe religijnie przez lata tkwią w fałszu, uważając na przykład Boga za surowego sędziego, a nawet zmagając się z nerwicami na tle religijnym.

Zaproponowane rekolekcje mają na celu pomóc jego uczestnikom w rozwiązywaniu problemów związanych z kryzysami religijnymi. Zostaną oparte o doświadczenie życia monastycznego Kościoła łacińskiego i bizantyjskiego.

Zapisy trwają. Opłata za rekolekcje 200 zł/osoba
 
Plan rekolekcji:

Piątek

18.00: Masza święta

19.00: Kolacja

20.00: Spotkanie uczestników rekolekcji

 

Sobota

7.45: Różaniec

8.30: Śniadanie

9.30: Konferencja 1: Człowiek w poszukiwaniu utraconego raju

11.00: Konferencja 2: Pascha człowieka cierpiącego

12.30: Masza święta

13.30: Obiad

15.00: Konferencja 3: Pascha człowieka poszukującego sensu życia

16.30: Medytacja biblijna

18.00: Kolacja

20.00: Spotkanie uczestników rekolekcji

 

Niedziela

7.45: Różaniec

8.30: Śniadanie

9.30: Konferencja 4: Człowiek poszukujący miłującego Boga

11.00: Spotkanie uczestników rekolekcji

12.30: Masza święta

13.30: Obiad

Zakończenie rekolekcji