ADWENT 2020 IV Niedziela Adwentu.

Drodzy małżonkowie to już 4 – ostatnia Niedziela adwentu w tym roku już coraz bliżej Narodzin Jezusa Chrystusa i ostatnie Ziarno Słowa na ten rok.

ZIARNO SŁOWA DLA MAŁŻONKÓW
20.12.2020 IV Niedziela Adwentu
Ewangelia (J 1,6-8.19-28)
 
Zwiastowanie Maryi
W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja. Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, ». Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie. Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?» Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym. A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł.
ZIARNO SŁOWA DLA MAŁŻONKÓW
DO EWANGELII Z IV NIEDZIELI ADWENTU
 
BÓG PRZEZ TO ZIARNO SŁOWA DLA MAŁŻONKÓW ZAPRASZA CIĘ DO REFLEKSJI. WSŁUCHAJ SIĘ W TEN GŁOS I WYKONAJ ADWENTOWĄ PRACĘ
 
DLA SIEBIE I TWOJEGO MAŁŻEŃSTWA.
Żono! Mężu! Kolejny Adwent w Twoim życiu.
Słowo z dzisiejszej niedzieli bezpośrednio podprowadza pod temat świąt Bożego Narodzenia. Zwłaszcza Ewangelia ukazuje, jaki Bóg jest. „W szóstym miesiącu posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret, do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida; a Dziewicy było na imię Maryja” (Łk 1,26-27). Patrzymy na Nazaret. Mała mieścina, wówczas nic nieznacząca, leżąca w Galilei, krainie spoganiałej, gdzie Żydzi wymieszali się z poganami krwią i kultem. Nikt nie spodziewał się, że Bóg przyjdzie do takiego miejsca. Absolutnie. Wszyscy spodziewali się, że Bóg przyjdzie do Jerozolimy, swojego świętego miasta. Spodziewali się, że z Jerozolimy Bóg zacznie wyzwalać Izraela. Tymczasem wszystko zaczyna się w takiej dziurze. Bóg pokazuje nam dzisiaj, że nie ma dla Niego miejsca, które nic nie znaczy, że nie ma osoby, która była by dla Niego nieważna. I to jest pierwsza dobra nowina dzisiejszej niedzieli. Dla Boga to gdzie jesteś, to jaki jesteś – jest ważne. I do tego miejsca On chce wejść, w tym miejscu On chce być. Nie chce omijać Ciebie, Twojej historii życia, trudnych miejsc, błahostek! Dla Niego nie jesteś zapchajdziurą, nie jesteś dodatkiem do mapy świata, ale jesteś centrum świata.
Gabriel zwraca się po imieniu do Maryi. Tak samo Bóg dziś zwraca się po imieniu do każdego z nas. I zaprasza nas do tego, żeby począć w sobie i rodzić Jezusa. Dzieci rodzą się w bólu, w trudach, bardziej zrozumieją to kobiety. Bóg chce przez człowieka, przez Ciebie przychodzić na świat: dziś, jutro, codziennie. Będzie to nieraz trudne i bolesne, będzie kosztowało czasami: wyrzeczenia się siebie – gdy będzie trzeba wierności Bogu czy żonie / mężowi, złamania swojej dumy – gdy trzeba będzie kogoś poprosić o pomoc, schowania pychy do kieszeni – gdy trzeba będzie powiedzieć przepraszam, itd. Będzie po ludzku: przegrana, bo uniżenie. Ale to przyniesie radość; tak jak matki nie pamiętają o bólu rodzenia później, gdy dzieci dorastają, ale cieszą się chwilami radości i dumy ze swego dziecka. Tak samo my, gdy będziemy tacy zmęczeni dobrocią, wiernością Bogu poczujemy w swoim sercu dumę i radość z relacji z Jezusem. Gdy brakuje Ci sił, gdy brakuje chęci i motywacji do życia, gdy czujesz się wypompowany, pomódl się do Ducha Świętego. On ogarnie to co wydaje Ci się nie do ogarnięcia i zrobi z tego dobro.
ZADANIE MAŁŻEŃSKIE
Bóg chce wejść do Twojej rodziny. Zaproś go do swojej codzienności, do relacji ze współmałżonkiem, dziećmi. „Jezu, zapraszam Cię”!
Kolędowanie – przygotuj teksty i razem śpiewajcie na chwałę Bogu;
Błogosławionych Świąt! Pozwól by Boży pokój zagościł w Twoim sercu i domu.
 
Obraz może zawierać: świeczki i ogień, tekst „Ziarno MAŁŻONKÓW Stowa DLA 2 3 3”